Druhowie OSP poświęcili i odebrali nowy sztandar

W sobotę 25 maja przed budynkiem naszej remizy odbyła się uroczystość poświęcenia i przekazania nowego sztandaru dla jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Tychowie Nowym.

Wydarzenie rozpoczęło się od uderzenia w zabytkowy dzwon na lipie przed remizą oraz przemarszu pocztów sztandarowych jednostek OSP z całej gminy. Dowódcą uroczystości był druh Tomasz Gębura. Po podniesieniu na maszt polskiej flagi i odśpiewaniu hymnu, gości przywitał wójt i zarazem wiceprezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP Mirosław Seweryn. Podkreślił wagę, trud i odpowiedzialność służby strażackiej i opowiedział, w jaki sposób Gmina Mirzec dba o warunki pracy druhów.

Głos w trakcie uroczystości zabrał również prezes OSP w Tychowie Nowym Henryk Niewczas, który przedstawił historię jednostki. Jak mogliśmy usłyszeć, nasza jednostka została powołana już w 1966 roku. W 1971 roku druhowie otrzymali pierwszy wóz strażacki, a 10 lat później oddano im do użytku nową remizę. W 2019 roku zakończyła się gruntowna renowacja budynku i otworzono w nim Klub Wiejski NIWY, zaś w roku 2023 reaktywowano kobiecą drużynę pożarniczą. Sztandar, którego nasi strażacy używali do tej pory, trafił do nich dawno, bo w roku 1987.

Kulminacyjnym punktem uroczystości było poświęcenie nowego sztandaru przez księdza wikariusza Pawła Bańkowskiego. Następnie druh Edward Lipiec odczytał uchwałę w sprawie zmiany dotychczasowego sztandaru na nowy. Sztandar został przekazany na ręce prezesa OSP w Tychowie Nowym oraz pocztowi sztandarowemu.

Wśród gości było wielu druhów, działacze sołectwa i gminy oraz mieszkańcy Tychowa Nowego. Po części oficjalnej można było wpisać się do księgi pamiątkowej. Uroczystość zakończyła się poczęstunkiem dla wszystkich uczestników.

Poniżej przedstawiamy zdjęcia z uroczystości:

« z 3 »

Tekst: Żaneta Spadło
Fot.: Małgorzata Spadło