Wydobywający się z naszych kominów czarny dym to główny sprawca brudnego powietrza, którym na co dzień oddychamy. Problem ten w dużej mierze wynika z nieumiejętnego ogrzewania naszych mieszkań. Jak temu zaradzić?
Przede wszystkim warto sobie uświadomić, jak szkodliwe jest dla nas zanieczyszczone powietrze. Niskiej jakości opał, spalanie śmieci oraz piece węglowe, za pomocą których najczęściej ogrzewamy nasze mieszkania, przyczyniają się do powstawania smogu. Ten zaś, według Światowej Organizacji Zdrowia, rocznie może prowadzić aż do 3 milionów przedwczesnych zgonów. Dzieje się tak m.in. dlatego, że w skład smogu wchodzą szkodliwe pyły (cząsteczki stałe) – tzw. PM10 i PM2,5 – które mogą wnikać do naszego organizmu przez układ oddechowy i pokarmowy (a w raz z nim do krwi). Co więc zaoszczędzimy na paleniu tanim opałem, później wydamy na lekarzy. Oddychanie brudnym powietrzem może bowiem wzmagać objawy astmy, powodować inne choroby układu oddechowego oraz stany zapalne, wpływać na nieregularną pracę serca i trzustki, a także przyczyniać się do powstawania miażdżycy, udarów i zatorów, a nawet nowotworów. Najbardziej narażone na skutki zanieczyszczeń są osoby starsze.
Co każdy z nas może zrobić, aby przeciwdziałać zanieczyszczeniom powietrza?
- Wymień stary piec na nowszy – ogrzewanie groszkowe lub gazowe jest o wiele bardziej ekologiczne. Wymianę pieca można dofinansować dzięki programom typu „ZORZA”.
- Nie spalaj śmieci. Zwłaszcza palenie plastiku, toreb foliowych, starych butów i lakierowanego drewna niesie ze sobą poważne konsekwencje dla zdrowia i sprawia, że po prostu nie da się oddychać.
- Stosuj właściwą technikę palenia, najlepiej „od góry” – nawet posiadając piec węglowy i opał niskiej jakości, możesz palić oszczędniej i czyściej. Szczegółowe wskazówki i schematy właściwego palenia w piecu węglowym znajdziesz TUTAJ.
- Jeśli palisz drewnem, postaraj się, by było jak najbardziej suche – wtedy rozpalanie będzie trwało krócej i wytworzy mniej szkodliwego dymu.
- Porozmawiaj z sąsiadami – jeśli zauważysz, że z komina Twojego sąsiada wydobywa się czarny, gryzący dym, nie wahaj się mu o tym powiedzieć. Opowiedz mu o skutkach jego postępowania i przedstaw inne możliwości. Czyste powietrze jest dla nas wszystkich!
- Nie bój się zgłosić wykroczenia – zgodnie z art. 191 Ustawy o odpadach, palenie śmieci jest karalne. Pamiętaj, że masz prawo dbać o swoje zdrowie.
A może znacie inne sposoby walki z brudnym powietrzem? Podzielcie się nimi w komentarzach i na Facebooku 🙂
Tekst: Żaneta Spadło
Fot.: Kiwiev (Wikimedia Commons)