Od pierwszych tygodni marca w Polsce obowiązują liczne ograniczenia związane z pandemią SARS-Cov-2. Rząd, celebryci i zwykli obywatele nawołują do zostania w domu, by spowolnić rozprzestrzenianie się nowego koronawirusa. Jak w Tychowie Nowym możemy przetrwać ten trudny czas, by zminimalizować psychiczne konsekwencje izolacji?
Psycholodzy są zgodni: wymuszona izolacja i związane z tym poczucie utraty kontroli nad naszym życiem może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Dotyczy to zarówno osób samotnych, jak i rodzin, w których wzrasta ryzyko konfliktów. Jednak czas kwarantanny nie musi być stracony.
Poniżej przedstawiamy 7 sposobów na radzenie sobie z izolacją.
1. Zaakceptuj sytuację, w której się znalazłeś
Spokój i akceptacja to podstawa równowagi psychicznej. Jeśli więc irytują Cię liczne ograniczenia, w osiągnięciu spokoju ducha może Ci pomóc np. medytacja lub próba nadania sensu sytuacji.
– Gdy ktoś nam czegoś zabrania, naturalną reakcją jest reaktancja, czyli tendencja do oporu, podejmowania prób odzyskania wolności – mówi dr Ewa Jarczewska-Gerc, psycholog Uniwersytetu SWPS w rozmowie z portalem Puls Medycyny – W obecnej sytuacji Polacy zareagowali z dużym spokojem na wprowadzone ograniczenia. Dzieje się tak dlatego, że uznają je za zasadne, sensowne, co w dużej mierze jest podyktowane strachem. Boimy się o bliskich, siebie i dlatego jesteśmy bardziej niż zwykle skłonni do akceptacji obostrzeń.
2. Wyjdź na podwórko
Jako mieszkaniec wsi masz komfort swobodnego wyjścia na zewnątrz, czego tak bardzo brakuje dziś mieszkańcom dużych miast. Wykorzystaj to! Przejdź się po podwórku, poleż na trawie i zrób porządki w ogrodzie. Oczywiście pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa – w tym o nie dotykaniu twarzy przed umyciem lub dezynfekcją rąk.
3. Porozmawiaj z sąsiadami i rodziną
Jeśli do tej pory spędzałeś sporo czasu na sąsiedzkich rozmowach, wciąż możesz to robić – wystarczy, że zachowasz ustawowe 2 m odległości od drugiego człowieka. Okazją do takich „spotkań” może być np. zakup pieczywa z samochodu dostawczego wybranej piekarni. Do dalszych członków rodziny możesz zadzwonić, a jeśli masz dostęp do internetu i kamerki (np. w telefonie lub laptopie) – skorzystać z rozmowy video, np. za pośrednictwem aplikacji Messenger lub Hangouts.
4. Zrób przedświąteczne porządki
Już za tydzień Wielkanoc. A domowa kwarantanna to doskonała okazja, by posprzątać w domu, umyć okna i zrobić porządki w szafie. W ten sposób nie tylko zwalczysz nudę, ale też zapewnisz sobie niezbędną dawkę ruchu!
5. Nie spędzaj całego dnia w pidżamie
Wbrew pozorom, lenistwo nie odpręża, a w dłuższej perspektywie może prowadzić do frustracji, a nawet agresji. Jeśli więc uczysz się lub pracujesz w domu, zadbaj, by zachować w miarę normalny tryb życia i pracy.
Dr Ewa Jarczewska-Gerc w Pulsie Medycyjny podkreśla: – Warto wstawać o stałych porach, zadbać o wygląd, ubrać się. Tu nie chodzi o to, by co rano szykować się jak przed wyjściem na ważne spotkanie, ale by po prostu o siebie zadbać. Tworzymy w ten sposób namiastkę regularnego, normalnego życia.
6. Na nowo odkryj stare gry i zabawy
Czas spędzony z rodziną to doskonała okazja do przypomnienia sobie rozrywek z dzieciństwa. Zamiast całymi dniami śledzić internet lub oglądać TV, możecie pograć w szachy, karty lub statki, ułożyć puzzle, rozwiązać krzyżówkę albo zorganizować podchody. To dobry sposób na nudę i przełamanie rutyny.
7. Ogranicz ilość negatywnych informacji
Ciągłe śledzenie wiadomości na temat kolejnych zakażeń i zgonów z powodu koronawirusa ma bardzo zły wpływ na naszą psychikę. Jeśli chcesz być na bieżąco, zarezerwuj sobie tylko kilka minut w ciągu dnia na newsy, a resztę czasu spędź na pracy lub przyjemnościach.
Alte Dyregrov, norweski profesor psychologii i badacz, napisał o tym na łamach dziennika „Aftenposten”. Jego słowa przetłumaczył portal Medonet: – Wiemy od tych, którzy doświadczają tragedii, że zbytnie spędzanie czasu na oglądaniu lub czytaniu wiadomości wpływa na nich negatywnie. Jeśli będziesz chronić się przed ciągłym sprawdzaniem mediów pod kątem wiadomości o wirusie, łatwiej ci będzie zachować spokój.
A może macie własne, skuteczne sposoby na radzenie sobie z izolacją? Podzielcie się nimi w komentarzach na Facebooku!
Tekst: Żaneta Spadło
Fot.: Mohamed Hassan (źródło: Pixabay.com)