Jutro i pojutrze obowiązkowe szczepienia psów przeciw wściekliźnie!

W środę i czwartek 21-22 lipca w godzinach od 17:00 do 19:00 do naszej wsi przyjedzie weterynarz, który przeprowadzi obowiązkowe szczepienia psów przeciw wściekliźnie. To dlatego, że ostatnio w sąsiednich gminach wykryto dużo przypadków tej choroby wśród dzikich zwierząt. Koszt szczepienia jednego psa to 30 zł.

Plan szczepień:

  • 21 lipca 2021, godz. 17:00-19:00: posesje o numerach od 1 do 88
  • 22 lipca 2021, godz. 17:00-19:00: posesje o numerach od 89 do 177.

Powodem akcji jest wykrycie nadprogramowej liczby przypadków wścieklizny wśród dzikich zwierząt na terenie województwa mazowieckiego (m.in. w Wierzbicy). Pod tym linkiem można przeczytać komunikat Powiatowego Lekarza Weterynarii w Radomiu na ten temat. Władze zalecają też, by zaprzestać polowań, a podczas spacerów po lesie uważać na dzikie zwierzęta, ponieważ mogą być zarażone wścieklizną – na przykład na lisy, jeże i nietoperze. Apelujemy też o zachowanie szczególnej ostrożności i nie wypuszczanie swoich czworonogów na ulicę ani do lasu.

Niestety, program obowiązkowych szczepień nie obejmuje kotów ani innych zwierząt gospodarskich.

Co robić, gdy zostaniesz pogryziony przez dzikie zwierzę?

  1. Dokładnie umyj zranione miejsce ciepłą wodą i mydłem, a następnie odkaź je i zabandażuj. Nie tamuj krwi przedwcześnie, bo może ona wypłukiwać wirusa z rany.
  2. Niezwłocznie zgłoś się do lekarza internisty albo wezwij pogotowie (pod numerami 999 lub 112).
  3. Zaszczep się przeciwko wściekliźnie (a jeśli zostałeś pogryziony przez zwierzę domowe, wcześniej zgłoś się do weterynarza i poproś o przebadanie zwierzęcia pod kątem choroby).

Tekst: Żaneta Spadło

Fot.: Josh Plueger, U.S. Air Force Photo (źródło: Wikimedia Commons)