Mamy 4 kandydatów na patrona szkoły

Zakończył się I etap wyboru patrona Szkoły Podstawowej w Tychowie Nowym. Najwięcej głosów otrzymali: Janusz Korczak, Adam Bahdaj, Henryk Sienkiewicz i Bohaterowie Powstania Styczniowego. Nie znamy jeszcze terminu ostatecznych wyborów.

Kandydatury na patrona szkoły zgłaszali uczniowie, ich rodzice, nauczyciele, inni pracownicy szkoły oraz pozostali mieszkańcy Tychowa Nowego w specjalnej ankiecie, o której pisaliśmy pod tym linkiem. Poniżej przedstawiamy krótko 4 kandydatury, które padały najczęściej i na które będzie można w przyszłości głosować.

1. Janusz Korczak

Polsko-żydowski lekarz, pedagog, publicysta, pisarz i działacz społeczny, żył w latach 1878/79-1942. Teoretyk i praktyk wychowania dzieci, wykładowca w Państwowym Instytucie Pedagogiki Specjalnej i Wolnej Wszechnicy Polskiej. Zwolennik emancypacji dziecka, zasłynął stworzeniem oryginalnego systemu wychowania opartego na partnerstwie. Założył „Dom Sierot” dla żydowskich dzieci w Warszawie oraz zakład wychowawczy „Nasz dom” w Pruszkowie. W placówkach korczakowskich życie wewnętrzne było organizowane przez dziecięcy parlament, sąd i prasę. Korczak zmarł w nazistowskim obozie zagłady w Treblince. Więcej informacji tutaj.

2. Adam Bahdaj

Polski pisarz, tłumacz, uczestnik wojny obronnej w 1939 roku oraz kurier tatrzański w czasie II wojny światowej, żył w latach 1918-1985. Autor powieści sensacyjnych (pisanych pod pseudonimem „Dominik Damian”) oraz kultowych książek dla dzieci i młodzieży, które były później ekranizowane, m.in. „Do przerwy 0:1”, „Wakacje z duchami” i „Podróż za jeden uśmiech”. Odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi i Medalem Komisji Edukacji Narodowej. W 1970 otrzymał nagrodę „Orle pióro” dla najpopularniejszego pisarza w plebiscycie czytelników „Płomyka” i „Świata Młodych”. Więcej informacji tutaj.

3. Henryk Sienkiewicz

Polski pisarz, nowelista i publicysta, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury z 1905 roku za powieść „Quo Vadis”, żył w latach 1846-1916. Debiutował jako dziennikarz, pisał m.in. w „Przeglądzie Tygodniowym”, „Gazecie Polskiej” i „Tygodniku Ilustrowanym”. Niektóre jego powieści ukazywały się w odcinkach w prasie. Autor m.in. Trylogii („Ogniem i mieczem”, „Potop”, „Pan Wołodyjowski”), „Krzyżaków” i „W pustyni i w puszczy”, które doczekały się wielu ekranizacji. Honorowy członek Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego we Lwowie oraz honorowy obywatel Lwowa, otrzymał też tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Więcej informacji tutaj.

4. Bohaterowie Powstania Styczniowego

Uczestnicy polskiego zrywu niepodległościowego przeciw Imperium Rosyjskiemu, które rozpoczęło się 22 stycznia 1863 roku. Było to największe i najdłuższe polskie powstanie narodowe, poparte również przez międzynarodową opinię publiczną, które jednak zakończyło się niepowodzeniem. Uczestniczyło w nim około 200 tys. Polaków, głównie stanu szlacheckiego, ale też mieszczan i chłopów. Działania powstańcze toczyły się również w naszych okolicach, a dowodził im m.in. gen. Marian Langiewicz. Około 38 tys. ocalałych w powstaniu zostało skazanych na katorgę lub zesłanych na Sybir, a kolejne 10 tys. wyemigrowało z Polski. Więcej informacji tutaj.

Kiedy wybory?

Termin ostatecznych wyborów na razie nie jest znany, ponieważ muszą się one odbyć stacjonarnie w szkole. Początkowo były zaplanowane na koniec lutego, jednak sytuacja epidemiologiczna uniemożliwiła ich organizację. Jeśli nic się nie zmieni, wybory będą mogły się odbyć nawet w przyszłym roku, co spowodowałoby przesunięcie całej procedury nadania imienia szkole (pierwotnie planowanej na wrzesień 2021 roku).

Tekst: Żaneta Spadło