Mamy już nazwę ulicy na początku wsi: Kopalniana

Rada Gminy w Mircu 26 listopada podjęła uchwałę o nazwaniu drogi biegnącej od Kanałów do Kaczych Dołów. Wybór padł na ulicę Kopalnianą.

Nazwa nawiązuje do byłej kopalni rudy żelaza „Czerwona” (stanowiącej część tzw. pasa tychowskiego). Znajdowała się przy obecnej drodze biegnącej z naszej wsi do Mirca i była czynna do około połowy XX wieku. Nazwanie ulicy ułatwi uporządkowanie numerów działek i budynków (więcej na ten temat pisaliśmy w tym artykule).

Uchwała weszła w życie 10 grudnia. Teraz trwa ustalanie numerów porządkowych budynków, które znajdują się przy tej ulicy.

Nazwa „Kopalniana” została zaproponowana z urzędu jeszcze wiosną. W maju wszyscy chętni mieszkańcy Tychowa Nowego wypełniali ankietę konsultacyjną, w której mogli się zgodzić (lub nie) z proponowaną nazwą. Ostatecznie do Urzędu Gminy w Mircu wpłynęło 35 ankiet, z czego aż w 30 mieszkańcy wyrazili zgodę na powyższą nazwę. W pozostałych 5 ankietach mieszkańcy nie wyrazi zgody, proponując nazwy: Truskawkowa (2 głosy), Cicha (2 głosy) i Ruda (1 głos).

Tekst i fot.: Żaneta Spadło