Mamy nowe, ekologiczne oświetlenie drogi

W Tychowie Nowym wymieniono oświetlenie drogowe na bardziej przyjazne środowisku. Prace polegały na zamianie tradycyjnych opraw oświetleniowych na oprawy typu LED, które nie emitują ciepła i zużywają znacznie mniej prądu.

Modernizacji poddano wszystkie lampy drogowe stojące przy trasie biegnącej od Winkla do początku wsi. To jeden z wielu odcinków w naszej gminie, na których prowadzone są prace.

Za modernizację odpowiada firma Centrum Zaopatrzenia Energetyki ELTAST Sp. z o. o z Radomia. Koszt inwestycji na terenie całej gminy wyniósł 3 104 578 zł (z czego aż 2 554 684,62 zł pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego, a pozostałe 450 826,70 zł – z budżetu Gminy Mirzec).

Wymiana oświetlenia była istotna głównie dlatego, że diody LED są tańsze w eksploatacji od tradycyjnych żarówek. Pobierają mniej energii i są bardziej wydajne, ponieważ świecą dłużej. Ponadto nie powodują przeciążenia linii zasilających, co w przyszłości przyczyni się do oszczędności na ich naprawie i konserwacji. Do produkcji takiego oświetlenia nie używa się też rtęci, która jest trująca. Lepsza jest również jakość światła – co bardzo dobrze widać w nocy, ponieważ na naszej drodze jest zdecydowanie widniej niż kiedyś.

Tekst i fot.: Żaneta Spadło