155. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego obchodzono w sobotę w Mircu, gdzie można było m.in. wysłuchać historii powstańczych i patriotycznych pieśni.
Ze względu na przypadającą w tym roku 100. rocznicę odzyskania niepodległości, tegoroczna uroczystość przygotowana została w sposób szczególny. W Modrzewiowym Dworku goście mogli wysłuchać cyklu wykładów w wykonaniu Jadwigi Rafalskiej-Kawalec (o życiu Jadwigi i Józefa Prendowskich – bohaterów Powstania), Beaty Wolszczak z Muzeum Historii Polski (dwór ziemiański 1863), Ireny Anny Słodkowskiej (o życiu jej babci, Marii z Kuźnickich Walewskiej), Janusza Kędrackiego, dziennikarza „Gazety Wyborczej” (świętokrzyskie pałace i dwory związane w Powstaniem) oraz Anny Rymarczyk, autorki bloga „Świętokrzyskie Włóczęgi” (miejsca pamięci). Opowieściom towarzyszyły prezentacje multimedialne. Goście mogli także zajrzeć do przygotowanego „Saloniku Wspomnień”, gdzie wystawiono zdjęcia i pamiątki po rodzinie Prendowskich oraz te związane z historią Dworku. Uroczystości towarzyszyły także liczne stoiska (m.in. Muzeum Historii Polski, Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach i Muzeum Historii Kielc), a także wystawa prac malarskich ks. Stanisława Drąga z Radomia, poświęcona Marii Rodziewiczównej, Jadwidze Prendowskiej i Władysławowi Komornickiemu.
Dalsza, artystyczna część uroczystości odbyła się w Szkole Podstawowej w Mircu. Uczniowie mirzeckiego Gimnazjum przygotowali akademię patriotyczną, podczas której przypomnieli o losach Jadwigi i Józefa Prendowskich. Młodym aktorom towarzyszył Młodzieżowy Zespół Wokalny z Ośrodka Kultury Gminy Mirzec, który przygotował wzruszający występ pieśni patriotycznych. Młodzież dostała od widzów owacje na stojąco.
Podczas uroczystości wręczono także medale i pamiątkowe dyplomy laureatom dwóch konkursów: historycznego i strzeleckiego. Jednym z laureatów konkursu historycznego w kategorii do lat 16. został także Krystian Pawelec z naszej wsi, uczeń 6. klasy Szkoły Podstawowej w Tychowie Nowym.
***
Powstanie Styczniowe wybuchło 22 stycznia 1863 roku i było największym polskim zrywem niepodległościowym, wymierzonym w Imperium Rosyjskie. Po jego upadku w 1864 roku wielu uczestników walk zostało zesłanych na Sybir, a kraj pogrążył się w żałobie. Część działań powstańczych – kierowanych m.in. przez byłego oficera armii pruskiej Mariana Langiewicza oraz ziemianina Apolinarego Kurowskiego – miało miejsce na Kielecczyźnie.
Tekst: Żaneta Spadło
Fot.: Małgorzata Spadło