Na piątkowej sesji Rady Gminy w Mircu podjęto uchwałę o ustanowieniu lipy w Tychowie Nowym pomnikiem przyrody żywej pod nazwą „Niwka”. Ten ruch zapewni jej prawną ochronę i wspomoże proces edukacyjny na temat znaczenia i roli drzew.
Drzewo, o którym mowa, to lipa drobnolistna z gatunku Tilia cordata. Rośnie przy krzyżówce obok obecnego Klubu Wiejskiego NIWY. Jest tam od co najmniej 180 lat – czyli czasów, gdy nasza wieś dopiero powstawała. Jej znaczenie i związane z nią wspomnienia mieszkańców Tychowa Nowego opisywaliśmy w tym reportażu.
Lipa, którą od teraz możemy nazywać Niwką, ma około 19 metrów wysokości, 4,38 metra obwodu pnia (na wysokości ponad metra od gruntu) oraz pokaźnej rozpiętości koronę: 17,5 metra na linii północ-południe oraz 20 metrów na linii wschód-zachód. Wysokość od ziemi do jej pierwszego konara wynosi 2 metry. Dzięki uznaniu naszej lipy za pomnik przyrody gmina będzie musiała m.in. oznakować drzewo i monitorować jego stan zdrowia, a zakres użytkowania gruntów wokół niego zostanie ograniczony w taki sposób, by mu nie zaszkodzić.
Ogłoszenie lipy pomnikiem przyrody to efekt wniosku, jaki w ubiegłym roku złożył radny Tychowa Nowego Sylwester Spadło. Zgodnie z art. 40 ustawy o ochronie przyrody z dn. 16 kwietnia 2004 r. (…) pomnikami przyrody są pojedyncze twory przyrody żywej i nieożywionej lub ich skupiska o szczególnej wartości przyrodniczej, naukowej, kulturowej, historycznej lub krajobrazowej oraz odznaczające się indywidualnymi cechami, wyróżniającymi je wśród innych tworów, okazałych rozmiarów drzewa, krzewy gatunków rodzimych lub obcych, źródła, wodospady, wywierzyska, skałki, jary, głazy narzutowe oraz jaskinie.
Tekst: Żaneta Spadło
Fot.: Małgorzata Spadło