Spadkobierczyni drewnianego krzyża

Niedaleko skrzyżowania głównej ulicy w Tychowie Nowym z drogą gminną, przy posesji nr 7B, stoi murowana kapliczka. Ta ziemia została uświęcona już dawno – niegdyś w tym miejscu stał drewniany krzyż, który wznosił się wysoko ponad ówczesne domostwa. Zapewne znał on cierpienia i sekrety serc wielu mieszkańców naszej wioski, żyjących tu już u progu XX wieku, a potem w czasach odzyskiwania niepodległości.

Krzyż, o którym mowa, stał w tym miejscu niewzruszenie w czasach I i II wojny światowej, wskazując na wartość cierpienia oraz ucząc poświęcenia dla innych – aż do granic ofiary z własnego życia. W nowszej, bardziej znanej nam historii powojennej, był już mocno zniszczony.

Drewniany krzyż – świadek lokalnej historii

Nieistniejący już krzyż postawiono w tym miejscu 12 lipca 1901 roku – tak wskazywała data na jego podstawie, wyrzeźbiona kaligrafowanym pismem. Według kalendarza było to w piątek, czyli dzień, w którym tradycyjnie upamiętnia się śmierć Chrystusa. Drewno, z którego wykonano krzyż – przez długie dziesięciolecia smagane wiatrami, deszczami i śniegiem – ulegało stopniowemu niszczeniu. Mimo to każdego roku w wiosenne wieczory krzyż gromadził u swych stóp sporą grupę mieszkańców na nabożeństwach majowych, przypominając o chrześcijańskiej tradycji naszej małej ojczyzny. W latach 70. podstawa krzyża była już tak zmurszała, że wymagała dodatkowego wzmocnienia. W 1990 drewno krzyża uległo całkowitemu zniszczeniu.

Kiedy w miejscu krzyża powstała murowana kapliczka?

W 1993 roku, przy wsparciu finansowym okolicznych mieszkańców, w miejscu drewnianego krzyża wybudowano murowaną kapliczkę. Wykonano ją głównie z piaskowca. U stóp nowego krzyża, który jest integralną częścią obiektu, umieszczono słowa z Testamentu Jezusa według Ewangelii św. Jana: „Oto Matka twoja”(J 19,27), wskazujące na duchowe macierzyństwo Maryi wobec ludzi. Twórcy kapliczki wzorowali się na scenie ewangelicznej o ukrzyżowaniu Chrystusa. Na obiekcie umieszczono metalowy krucyfiks Jezusa z pierwotnego krzyża. Nowa przydrożna kapliczka została poświęcona 3 maja 1993 roku w czasie mszy świętej z udziałem mieszkańców Tychowa Nowego, sprawowanej przez ówczesnego wikariusza parafii Mirzec – ks. Gracjana Brodę. Tego dnia obchodzono Uroczystość Najświętszej Marii Panny Królowej Polski oraz narodowe Święto Konstytucji 3 Maja.

nr 2a

Poświęcenie kapliczki, 3 maja 1993 roku

Od powstania murowanej kapliczki minęło już kilkadziesiąt lat, w związku z czym w najbliższym czasie planowana jest jej renowacja.

Tekst: Danuta Pacek

Zdjęcie archiwalne: zbiory prywatne autorki

Zdjęcie główne: Małgorzata Spadło