Spotkanie z prehistorią w Klubie Wiejskim NIWY

Na terenie Klubu Wiejskiego NIWY w zeszłą sobotę odbyło się spotkanie z pasjonatami historii i archeologii ze Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Dziedzictwa Przemysłowego, Stowarzyszenia „PraOsada Rydno” oraz grup rekonstrukcyjnych „Rydno” i „Trzy Epoki”. Mieszkańcy Tychowa Nowego, którzy przybyli na spotkanie, wysłuchali opowieści o początkach osadnictwa w dolinie rzeki Kamiennej oraz wzięli udział w miniwarsztatach wśród prehistorycznej scenografii.

Wydarzenie zorganizowane pod nazwą „Wieczór z Historią” odbyło się w ramach cyklu spotkań „Poznajemy Naszą Lokalną Przeszłość”. Na zewnątrz klubu rozłożono namioty wykonane ze skór zwierząt. Obok nich najmłodsi mieszkańcy mogli m.in. poznać dawną sztukę wyrabiania ubrań, biżuterii i naczyń, skorzystać z malowania twarzy oraz zobaczyć, jak rozpalono ogień przed wynalezieniem zapałek. Osoby przebrane w prehistoryczne stroje z zaangażowaniem opowiadały uczestnikom o dawnych zwyczajach.

Po południu impreza przeniosła się do środka klubu. Przewodnik świętokrzyski Michał Surma oraz archeolog Monika Bej opowiedzieli o odkryciach archeologicznych na terenie naszej gminy. Okazuje się, że już kilkanaście tysięcy lat temu wydobywano tu rudę żelaza, a nad rzeką Kamienną istniały warsztaty, w których wyrabiano narzędzia z kamienia. Na terenie pomiędzy Wąchockiem a Łyżwami istniało wówczas tysiące osad, których mieszkańcy zajmowali się pozyskiwaniem ochry – naturalnego barwnika o rudoczerwonej barwie.

Po wykładach na scenie pojawił się zespół Tychowianie, którym przygrywał Piotr Gąsowski. Po wykonaniu kilku energicznych utworów zespół dostał duże oklaski i prośby o bis.

„Wieczór z Historią” został zorganizowany przez Osińskie Stowarzyszenie Pasjonatów Rękodzieła „Kuźnia Arcydzieł”, Bibliotekę i Ośrodek Kultury Gminy Mirzec, Koło Gospodyń Wiejskich z Tychowa Nowego, panią sołtys Jadwigę Matysek, Radę Sołecką oraz radnego Sylwestra Spadło.

« 1 z 2 »

Tekst: Żaneta Spadło

Fot.: Żaneta Spadło, Małgorzata Spadło