Szczepienie psów i kotów przeciw wściekliźnie w środę i czwartek

W środę 19 czerwca oraz w czwartek 20 czerwca od godz. 17:00 w Tychowie Nowym odbędzie się obowiązkowe szczepienie psów i kotów przeciw wściekliźnie.

W środę weterynarz odwiedzi gospodarstwa na obszarze od początku wsi do szkoły, a w czwartek – od szkoły do Winkla. Szczepienia są obowiązkowe. Zarówno w przypadku dorosłych psów, jak i kotów należy wykonywać je nie rzadziej niż co 12 miesięcy.

Koszt zaszczepienia jednego psa to 40 zł. Zabieg odbędzie się w bramach gospodarstw – dlatego prosimy wcześniej przygotować swoje zwierzęta i poczekać na weterynarza.

Wścieklizna to śmiertelna choroba zakaźna zwierząt, powodowana przez wirusa RABV. Jej główne objawy u psów i kotów to podniecenie, agresja i tzw. wodowstręt. Ugryzienie przez zarażone zwierzę może sprawić, że choroba przeniesie się na człowieka, a to powoduje m.in. mrowienie, gorączkę, ból głowy, torsje i halucynacje, mimowolne skurcze mięśni, wstręt do wody i światła, ślinotok oraz arytmię serca, a w konsekwencji zgon. U człowieka śmierć następuje w przeciągu tygodnia od zarażenia się wścieklizną – dlatego szczepienie zwierząt domowych jest obowiązkowe na obszarach występowania wirusa.

Tekst: Żaneta Spadło
Fot.: Freepik.com