Szkoły, zajęcia dla dzieci i świetlice zawieszone do 25 marca

Z uwagi na zagrożenie epidemiologiczne wirusem SARS-Cov-2 Szkoła Podstawowa w Tychowie Nowym oraz Klub Wiejski NIWY będą nieczynne do 25 marca włącznie. Dziś rano Ministerstwo Zdrowia potwierdziło kolejne przypadki zarażenia koronawirusem, a 2 pacjentów znajduje się w Starachowicach.

Uczniowie oraz ich dziadkowie, a w miarę możliwości także rodzice w tym czasie powinni zostać w domach. Dzieci mogą bowiem nieświadomie zarażać starsze osoby, u których objawy choroby COVID-19 spowodowanej nowym wirusem (kaszel, duszności, ból mięśni, zmęczenie) są najcięższe.

W tym czasie Urząd Miasta, Starostwo Powiatowe w Starachowicach czy Urząd Skarbowy będą nieczynne dla interesantów – pracownicy będą odbierali dokumenty na zewnątrz.

Od poniedziałku na polecenie wojewody do szpitala w Starachowicach będą przyjmowani wyłącznie pacjenci z koronawirusem. Pozostali chorzy będą kierowani do najbliższych szpitali, m.in. w Skarżysku-Kamiennej i Ostrowcu Świętokrzyskim. Szczegółowe informacje na temat organizacji służby zdrowia w naszym powiecie znajdują się TUTAJ.

Jak chronić siebie i bliskich przed wirusem SARS-Cov-2?

  • Zostań w domu! Unikaj miejsc publicznych, np. sklepów i urzędów.
  • Nie idź w niedzielę do kościoła – duża liczba osób starszych w zamkniętej przestrzeni stwarza zagrożenie. Mszy możesz wysłuchać w radiu lub obejrzeć w TV.
  • Jeśli to możliwe, płać kartą lub online zamiast gotówką.
  • Sprawy urzędowe załatwiaj telefonicznie lub przez internet. Zeznanie lub korektę do Urzędu Skarbowego możesz złożyć przez stronę podatki.gov.pl (podpis i pieczątka nie są potrzebne). O sprawy w Urzędzie Gminy możesz dopytać pod nr tel. 041 271 30 33, mailowo na adres sekretariat@mirzec.pl lub przez platformę ePUAP: UGMIRZEC/Skrytka.
  • Utrzymuj bezpieczną odległość od osób wykazujących objawy przeziębienia (1-2 metry).
  • Po powrocie z dworu przemyj ręce środkiem odkażającym (np. spirytusem). W ten sam sposób umyj newralgiczne miejsca w domu i przedmioty, np. klamki od drzwi, telefon komórkowy.
  • Często i dokładnie myj ręce ciepłą wodą z mydłem (nie krócej niż przez 30 sekund), pamiętając o przestrzeniach między palcami. Szczegóły znajdziesz w poniższej instrukcji.

W zdecydowanej większości przypadków objawy choroby spowodowanej koronawirusem mają lekki przebieg. Ciężki przebieg choroby (który prowadzi m.in. do zapalenia płuc) wykazuje ok. 15-20% pacjentów, a zaledwie 2-3% to przypadki śmiertelne. Te dane mogą być jednak zawyżone, ponieważ objawy COVID-19 bywają mylone ze zwykłym przeziębieniem. To dlatego tak ważna jest profilaktyka. Szczegółowe informacje na temat choroby podaje Ministerstwo Zdrowia.

Tekst: Żaneta Spadło

Fot.: Małgorzata Spadło