Zapraszamy na szlaki rowerowe w gminie Mirzec

Przez teren naszej gminy biegną 2 nowe szlaki rowerowe o łącznej długości ponad 36 km. Długi i – jeśli wierzyć prognozom – upalny weekend to dobra okazja, by z nich skorzystać.

Szlaki, o których mowa, powstały w 2019 roku. Należą do dwóch Stowarzyszeń Lokalnych Grup Działania: „Razem na Piaskowcu” i „Wspólny Trakt”. Jadąc wyznaczonymi szlakami można nie tylko aktywnie spędzić czas, ale też zwiedzić malownicze zakątki naszej gminy.

SZLAK NIEBIESKI
Skarżysko-Kamienna – Mirzec – Tychów Stary – Małyszyn – Jasieniec Iłżecki

Szlak niebieski o długości ponad 28 km rozpoczyna się w Skarżysku-Kamiennej, skąd drogą powiatową biegnie do Mirca. Droga prowadzi do pasa starych kopalń w Tychowie Starym, a dalej do Szkoły Podstawowej w Małyszynie. Ostatnia część trasy biegnie do Jasieńca, gdzie możemy dojechać wśród pól oraz w sąsiedztwie lasu.

Pokonanie całej trasy zajmuje około 2 godzin w jedną stronę.

SZLAK CZARNY
Osiny – Trębowiec – Tychów Nowy – Ostrożanka

Czarny szlak o długości ponad 8 km rozpoczyna się w Osinach przy lesie. Dalej prowadzi przez Osiny-Mokrą Niwę do Trębowca-Krupowa, a potem do Tychowa Nowego (oznaczenie szlaku znajduje się obok remizy). Ostatnia część trasy biegnie do Ostrożanki i kończy się przy remizie OSP. Tam znajduje się tablica informacyjna z aktualną mapą wszystkich szlaków rowerowych.

Jednorazowe pokonanie tej trasy zajmuje około 30 minut.

Czarny szlak, o którym mowa, to część dłuższego szlaku o długości około 60 km, który biegnie ze Świętomarzy (u stóp Łysogór) do Iłży. Jego trasa jest bardzo atrakcyjna, ale niezbyt wymagająca, jeśli nie liczyć dystansu – w większości prowadzi drogami utwardzonymi i asfaltowymi, m.in. przez Starachowice, Tychów Nowy i okolice Pakosławia. Po drodze można zobaczyć liczne zabytki, np. gotycki kościół w Świętomarzy, drewniany kościół w Radkowicach oraz ruiny zamku i grodzisko w Iłży. Mapa i pełny opis trasy znajdują się na stronie powiatu starachowickiego.

Jeśli więc nie macie pomysłu na długi weekend i chcielibyście wyjść z domu, możecie zabrać aparat fotograficzny i wybrać się na rower.

Tekst: Żaneta Spadło

Fot.: Małgorzata Spadło