Znamy przyczynę zawilgocenia piwnic w remizie. Powód: błędy budowlane

Na zlecenie Urzędu Gminy w Mircu rzeczoznawca budowlany wykonał ekspertyzę techniczną piwnic Klubu Wiejskiego NIWY, w których od dawna panuje wilgoć i czuć stęchliznę. Okazało się, że przyczyną problemu jest brak przeciwwodnej izolacji poziomej i pionowej ścian, brak odwodnienia płyty betonowej przy wejściu do piwnic oraz brak skutecznej wentylacji pomieszczeń.

Stan techniczny piwnic, w których na co dzień mieszczą się kotłownia i pomieszczenia magazynowe, określono jako średni.

Rzeczoznawca stwierdził, że w pomieszczeniach występują niewielkie uszkodzenia i ubytki, które jednak nie zagrażają bezpieczeństwu przebywających tam osób. Ale w powietrzu czuć charakterystyczny, nieprzyjemny zapach, a same piwnice wymagają sporego remontu.

Według eksperta, aby zabezpieczyć budynek przed dalszym zawilgoceniem i zagrzybieniem pomieszczeń, będzie trzeba wymienić zawilgocony tynk na ścianie piwnic, wykonać brakującą izolację przeciwwodną (poziomą i pionową), wymienić obecną posadzkę na płytę żelbetonową oraz uzupełnić instalację odwodnienia dachu, która będzie odprowadzać deszczówkę do skrzynek retencyjno-rozsączających. Budynek wymaga też odwodnienia spocznika przed wejściem do piwnic, stworzenia w nich wentylacji grawitacyjnej lub mechanicznej oraz wymiany albo remontu zardzewiałych futryn drzwi.

Na razie nie wiadomo, kiedy miałby odbyć się ewentualny remont i ile musiałby kosztować.

Tekst: Żaneta Spadło

Fot.: Sylwester Spadło