Folklor, Ranczo Ławeczka i After Party – Dożynki Gminne 2019

Dożynki Gminne w Mircu 2019

W ostatnią niedzielę w Mircu mieszkańcy naszej gminy obchodzili Dożynki, czyli Święto Plonów – największą rolniczą imprezę w roku. Gwiazdą wieczoru był zespół After Party, który wzbudził duże poruszenie wśród publiczności. Poprzedził go fenomenalny występ trzech aktorów z popularnego serialu „Ranczo” – Sylwestra Maciejewskiego, Bogdana Kalusa oraz Piotra Pręgowskiego – którzy kolejno wcielili się w role Solejuka, Hadziuka i Pietrka.

Zgodnie z tradycją Dożynki rozpoczęły się barwnym korowodem, który przed południem, przy dźwiękach skocznej ludowej muzyki, ruszył w kierunku kościoła pw. św. Leonarda w Mircu. Wśród tworzących go osób byli strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej, przedstawiciele lokalnych władz oraz zespoły folklorystyczne z Mirca i okolic, które niosły przygotowane wcześniej wieńce dożynkowe. W imprezie wzięli udział także Tychowianie, reprezentowani przez sporą grupę śpiewaków – pięć pań i czterech panów (o strojeniu tegorocznego wieńca przyniesionego przez nasz zespół przeczytacie TUTAJ). Na czele korowodu stali dwaj starostowie dożynkowi: Anna Rosińska z Trębowca oraz Łukasz Michalczak z Osin. Pogoda dopisała, a wieczorem na widowni mirzeckiego Amfiteatru brakowało miejsc.

Stary dobry folklor

Dożynki Gminne w Mircu obfitowały w muzykę i motywy folklorystyczne – obecne zarówno podczas występów, jak i na licznych stoiskach z rękodziełem. Podczas imprezy na scenie wielokrotnie pojawiał się wójt Mirosław Seweryn oraz Jan Zawisza, przewodniczący Rady Gminy. Blok folklorystyczny rozpoczął się wspólnym obśpiewaniem wieńców dożynkowych przez zespoły ludowe z terenu naszej gminy. Każda z grup dostała też czas na samodzielne występy. Zespółom, wśród których byli również Tychowianie, przygrywał na akordeonie Piotr Gąsowski. W międzyczasie odczytano także listy od Premiera oraz Ministra Rolnictwa.

Imprezie towarzyszyły liczne stoiska ustawione na trawie za sceną. Każdy, kto chciał, mógł tam nabyć ludowe rękodzieło przygotowane przez koła gospodyń wiejskich, zjeść chleb ze smalcem czy skosztować ciasta. Za stoiskami pojawiły się też liczne atrakcje dla młodszych uczestników imprezy, m.in. karuzele. Najmłodsi mogli się bawić również przy scenie podczas specjalnego bloku dla dzieci.

Na tegorocznych Dożynkach pojawili się także lokalni artyści: 104 Artystyczna Drużyna Harcerska, Harcerski Zespół Wokalny „Happy” oraz zespół „Wichry” ze Szkoły Podstawowej w Mircu.

Ranczo Ławeczka i After Party, czyli plejada gwiazd w Mircu

Gdy nastał wieczór, na scenie mirzeckiego Amfiteatru pojawił się gwóźdź programu. Był to satyryczny występ trzech aktorów pod szyldem Ranczo Ławeczka: Sylwestra Maciejewskiego, Bogdana Kalusa oraz Piotra Pręgowskiego (polecamy lekturę naszego wywiadu z Piotrem Pręgowskim – przeczytacie go TUTAJ). Odegrali oni historię trzech bohaterów serialu „Ranczo”, którzy – skazani przez sąd 24-godzinny – muszą namawiać ludzi do nie picia. Podczas występu widzowie mogli nie tylko wysłuchać zabawnych dialogów z morałem w tle, ale też licznych piosenek skomponowanych przez twórców „Rancza”. Występ zwieńczył mini-koncert disco polo w wykonaniu serialowego Patryka Pietrka, podczas którego Piotr Pręgowski zaprosił na scenę kilku widzów.

Po występie Rancza Ławeczki na scenie pojawił się popularny zespół After Party, który gra muzykę z pogranicza disco polo, popu, elektroniki, techno i dance, a całość wzbogaca elementami folklorystycznymi. Podczas występu, który wzbudził ogromny entuzjazm nastoletniej części widowni, muzycy rzucali upominki w kierunku fanów – m.in. koszulkę z fragmentem najsławniejszego utworu grupy pt. „Ona lubi pomarańcze”.

Dożynki zakończyły się imprezą taneczną. Na scenie zagrał wtedy zespół Agamian ze Starachowic, który wykonał najsławniejsze utwory ostatnich lat. Zabawa trwała niemal do północy.

 

« z 4 »

Tekst: Żaneta Spadło

Fot.: Żaneta Spadło, Małgorzata Spadło