Jak udekorować pisanki na Wielkanoc?

Kolorowe pisanki to jeden z najważniejszych symboli Wielkanocy, bez którego trudno dziś wyobrazić sobie święta. Zwyczaj ich malowania ma długą tradycję, która sięga jeszcze czasów pogańskich. Jak dodać tegorocznym świętom nieco więcej barw i stworzyć kreatywne pisanki we własnym domu? Podpowiadamy!

Na początku było jajko – a przynajmniej tak twierdzili starożytni Grecy, według których świat wykluł się właśnie z jaja. Zwyczaj malowania jaj znany był już w sumeryjskiej Mezopotamii i starożytnym Rzymie. Na całym świecie pisankom przypisywano magiczne moce – w niektórych kulturach wierzono, że zdobienie skorupy jajka umożliwia kontakt z zaświatami.

W chrześcijańskiej Europie malowaniem jaj zajmowały się kobiety. Według ludowych wierzeń ten zwyczaj zapoczątkowała Maria Magdalena, która wręczyła kilka pisanek Herodowi i strażnikom po to, by ci ulitowali się nad cierpiącym Jezusem. Najstarsze pisanki, jakie znaleziono na terenach Polski, pochodzą z X wieku i wykonane były za pomocą wosku. Do dziś w niektórych regionach Europy barwy na jajach mają znaczenie symboliczne: fiolet oznacza koniec żałoby, czerwień – krew Chrystusa, a zieleń – jego zmartwychwstanie.

Dzisiejsze pisanki różnią się jednak od tych wykonywanych dawniej. To zasługa naklejek i chemicznych barwników, dzięki którym na wielkanocnych stołach goszczą jaja we wszystkich kolorach tęczy. Istnieją jednak inne, bardziej kreatywne sposoby ich ozdabiania. Poniżej przedstawiamy 5 najciekawszych technik na samodzielne wykonanie pisanek!

1. Pisanki tradycyjne, czyli magia stopionego wosku

Jajka malowane woskiem to pisanki w ścisłym znaczeniu tego słowa. Ta stara technika zdobienia jaj wymaga cierpliwości i wprawy – warto jednak poświęcić trochę czasu na ćwiczenia (np. na kawałku tektury), bo efekt robi wrażenie.

04

Aby ozdobić jaja w ten sposób, stop w garnku odrobinę wosku pszczelego dobrej jakości lub wosku ze świecy, tak by nie dymił. Następnie weź do ręki szpilkę z okrągłą główką (dla ułatwienia możesz wbić ją w gumkę na końcu ołówka) i zanurz ją w gorącym wosku. Nanieś wosk na skorupkę jaja, nadając mu kształty linii, kropek lub kwiatów – w internecie znajdziesz mnóstwo ciekawych kompozycji, którymi możesz się inspirować. Tak pomalowane pisanki włóż do wywaru z cebuli i gotuj przez 10 minut. Miejsca pokryte woskiem nie zabarwią się, tworząc na skorupkach fantazyjny wzór!

2. Flamastry w dłoń!

08

Obawiasz się, że technika malowania woskiem jest zbyt trudna? Zawsze możesz sięgnąć po kolorowe flamastry. Za ich pomocą pomaluj już ugotowane jaja (potem nie można ich moczyć) lub wydmuszki. Cienki ślad flamastrów sprawi, że malowane nimi wzory będą bardziej precyzyjne, nawet jeśli brakuje Ci wprawy.

05

Malowanie jaj flamastrem to także świetna zabawa dla dzieci! Jeśli chcesz mieć pewność, że wszystkie będą do siebie pasować, wybierz 3 lub 4 kolory, które będą powtarzać się na każdym jajku.

3. Pisanki jak malowane… farbkami akrylowymi

07

Pisanki możesz wykonać także przy użyciu farbek akrylowych. Potrzebujesz do tego również odrobiny wody, cienkiego pędzla, pomocniczych wykałaczek (do nanoszenia najcieńszych linii) oraz ugotowanych jaj o jasnych, najlepiej białych skorupkach. Podczas malowania pamiętaj, by zrównoważyć ilość wody i farby na pędzlu (nadmiar wody możesz odcisnąć w chusteczkę higieniczną), tak by farba nie spłynęła z powierzchni jaja. Zanim pomalujesz pisankę ze wszystkich stron, poczekaj, aż poprzednia warstwa farby wyschnie. Aby schnące pisanki były bezpieczne, możesz włożyć je do papierowego maklesu.

4. Wielkanocne pisanki w stylu eko

06

Kolejnym ciekawym pomysłem na zdobienie pisanek jest odbicie na nich roślinnych kształtów. Aby uzyskać efekt widoczny na zdjęciu, przygotuj kilka niewielkich liści – może być to koniczyna polna, niewielki listek z drzewa lub kawałek paproci. Połóż liść na surowym jajku i szczelnie owiń je kawałkiem pończochy (możesz związać ją sznurkiem), aby roślina pozostała na swoim miejscu. Następnie zabarw jajko, gotując je przez 5-10 minut w wywarze z naturalnym barwnikiem: brązowym (łupiny cebuli), różowo-czerwonym (sok z buraków), niebieskim (liście czerwonej kapusty), zielonym (świeże liście szpinaku), pomarańczowym (obierki marchwi i dyni) lub żółtym (kurkuma).

5. Pisanki-szlachcianki, czyli ozdoby z piór

Naszą ostatnia propozycją jest ozdobienie jaj za pomocą przymocowanych klejem lub sznurkiem piórek i wstążek – wszystko zależy od Twojej wyobraźni. W ten sposób możesz ozdobić zarówno pomalowane, jak i naturalnie beżowe lub białe jaja. Takie minimalistyczne pisanki będą wyglądały efektownie w eleganckim koszyczku i na wielkanocnym stole.

03

Znasz więcej technik zdobienia wielkanocnych pisanek? Podziel się nimi w komentarzu na naszym Facebooku!

Tekst: Żaneta Spadło

Źródła zdjęć: Unplash.com, Pixabay.com