Tak świętowaliśmy Dożynki

Tegoroczne Święto Plonów w Mircu miało status Dożynek Powiatowo-Gminnych. W ostatnią niedzielę wspólnie bawili się więc mieszkańcy gmin Mirzec, Wąchock, Pawłów i Brody. Na imprezę przybyło też sporo osób z Tychowa Nowego, a na scenie jak co roku wystąpił nasz zespół Tychowianie.

Świętowanie rozpoczęło się już przed południem uroczystym korowodem dożynkowym, który przy dźwiękach ludowej muzyki udał się na mszę w kościele pw. św. Leonarda w Mircu. W korowodzie szli m.in. strażacy (z komendantem gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Mircu Pawłem Staszałkiem na czele), starostowie tegorocznych Dożynek Marzanna Gralec i Rafał Zacharski, członkowie Koła Łowieckiego „Nemrod”, lokalne Koła Gospodyń Wiejskich, zespoły muzyczne, a także samorządowcy i radni. Każda gmina miała własny wieniec dożynkowy, a ten z gminy Mirzec w tym roku udekorowali mieszkańcy Małyszyna i Ostrożanki.

Po mszy, w trakcie której poświęcono wieńce i poczęstowano uczestników chlebem, korowód udał się do mirzeckiego amfiteatru. Tam tradycyjnie ośpiewano wieńce dożynkowe. Wręczono też nagrodę w konkursie na najlepsze gospodarstwo w powiecie starachowickim „Gospodarstwo z duchem czasu”, którą wygrała Weronika Wiśnios z Mirca-Majoratu. W dalszej części programu na scenie wystąpiły zespoły folklorystyczne z całego powiatu: Tychowianie, Osinianki, Trębolanki, Jutrzenka, Kumosie, Małyska Dolina, Gromada i Kapela Sąsiedzi, a także Brodowianki z Brodów, Okrasa z Pawłowa, Marcinkowianie z Wąchocka oraz zespół dziecięco-młodzieżowy „Hanecki”. W międzyczasie uczestnicy Dożynek mogli zrobić zakupy na stoiskach z domowym jedzeniem i rękodziełem, zjeść smaczne darmowe posiłki oraz skorzystać z darmowych atrakcji dla dzieci.

Po bloku folklorystycznym na mirzeckiej scenie pojawiła się utalentowana młodzież: zespoły „Happy” i „Daleko jeszcze…?” oraz 104. Artystyczna Drużyna Harcerska. Gwiazdą wieczoru był energetyczny disco-polowy zespół Playboys, który zgromadził i zabawił ogromną publiczność. Wieczór zakończył się zabawą taneczną przy coverach rockowych piosenek, które zagrał zespół Kwiecień.

Poniżej przedstawiamy fotorelację z tegorocznych Dożynek:

« z 10 »

Tekst: Żaneta Spadło
Fot.: Małgorzata Spadło, Żaneta Spadło