Wieniec na Dożynki już gotowy

Mieszkanki Tychowa Nowego przystroiły dziś wieniec, który będzie reprezentował naszą wieś na jutrzejszych Dożynkach Powiatowo-Gminnych w Mircu.

Wieniec to symbol płodów ziemi i nieodłączny element Dożynek, czyli Święta Plonów, które kończy sezon prac rolniczych. Zwyczaj przygotowywania wieńca ma swoje początki już w XVI wieku. Wtedy to rolnicy – po ścięciu ostatnich kłosów – żegnali pole znakiem krzyża i pletli ze zboża wianuszek, który zanosili do domów. Z czasem wianuszek ten urósł do postaci wielkiego wieńca przyozdabianego kwiatami i owocami.

W naszym wieńcu panie z Tychowa Nowego umieściły margerytki i kwiaty słonecznika, gałązki bukszpanu i jarzębiny oraz winogrona, dynie, śliwki i gruszki. Obok zbożowej Hostii położyły okrągły chleb, upieczony specjalnie na tę okazję.

Wieniec będzie można podziwiać jutro podczas Dożynek w Mircu, na które serdecznie zapraszamy. Korowód dożynkowy ruszy w stronę Kościoła pw. św. Leonarada o godz. 11:50. O godz. 12:00 rozpocznie się uroczysta msza święta, zaś początek występów folklorystycznych w mirzeckim Amfiteatrze planowany jest na godz. 13:40.

Tekst i fot.: Żaneta Spadło