Święcenie koszyczków w Tychowie

Dzisiaj, w wielkosobotni poranek, mieszkańcy Tychowa Nowego święcili pokarmy wielkanocne. Jak co roku, przygotowane w tym celu stoły mieniły się wiosennymi kolorami, a koszyczki były wypełnione po brzegi pisankami, kiełbasą, barankami, wielkanocnymi wypiekami, a nawet… słodyczami. 

Zwyczaj święcenia pokarmów wielkanocnych jest znany w Polsce już od XIV wieku. Każdy element koszyczka ma znaczenie symboliczne – przykładowo, baranek to symbol zmartwychwstałego Jezusa, ciasta i kiełbasa są znakiem obfitości, zaś chleb to najważniejszy pokarm chrześcijan, bowiem symbolizuje ciało Chrystusa. Jajka to oczywiście symbol nowego życia, a zwyczaj ich malowania pochodzi jeszcze z czasów przedchrześcijańskich (więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ). Umieszczanie wśród nich słodyczy to nowy zwyczaj, lubiany zwłaszcza przez dzieci. Na stołach nie zabrakło także koszyczków obficie przyozdobionych wiosennymi kwiatami czy zielonym bukszpanem, który – z uwagi na swoją trwałość – uchodzi za symbol nieśmiertelności.

Poniżej przedstawiamy Wam zdjęcia tegorocznych święconek i wszystkim Wam życzymy WESOŁYCH ŚWIĄT WIELKIEJ NOCY! Kto znalazł swój koszyk? 🙂

« z 2 »

Tekst i fot.: Żaneta Spadło